Çocuk Bakıcısı Seçimi

cocukbakiciÇocuk bakıcıları; çocuğun bakımında ve eğitiminde size her daim yardımcı olan profesyonel insanlardır.
Hayatımızı güzelleştiren kıymetli annelerimiz, elbette bize kendileri bakmak ister. Ne yazık ki birçok anne, ya ekonomik koşullar nedeniyle çalışmak zorunda kaldığından ya da sağlık problemlerinden dolayı çocuklarını en az kendisi kadar merhametli, sevgi dolu ve iyi bir model olabilecek çocuk bakıcısına emanet etmek ister. Çocuğunuz için doğru bakıcıyı bulmak şansınıza bağlı olsa da, doğru kişiyi bulmak için bir çok kriter belirlemekte fayda var. Aynı zamanda; Siz her ne kadar iyi

bir işveren olup, yanınızdaki insana iyi davransanız da, hayat bazen karşınıza hiçte iyi niyetli insanları çıkarmıyor. Ve konu mevzu bahis çocuğunuzun hem psikolojik hem de fizyolojik gelişimini en iyi şekilde tamamlamaksa, sizin aile yapınıza ve çocuğunuzun karakterine uygun çocuk bakıcısını seçmek çok hassas bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Peki, Sizler anne ve baba olarak, çocuğunuzun olacağını öğrendiğinden ilk itibaren, onun sabırla doğmasını bekleyip, geceleri uykusuz kaldığınız, onunla gelecekte birçok hayaller kurduğunuz evlatlarınızı, bir yabancıya emanet etmek zorunda kaldığınızda, bu doğru “ çocuk bakıcısı” adayını nasıl seçebilirsiniz?

Günümüzde; Üniversitelerin ilgili bölümü olan” Çocuk Gelişimi” programlarından mezun olan insanlar, bu alanda eğitim almış, çocuk bakımı konusunda uzman ve staj deneyimleri ve, çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun tüm eğitim konularında eğitim almış olması nedeniyle önemli bir kriter olarak düşünülmesinde fayda var. Çocuk bakıcısını seçerken bir çok kriter olsa da; en önemli konulardan bir tanesi bakıcının tam zamanlı veya yatılı bakıcı mı olacağı konusudur. Eğer ki; tam zamanlı bir bakıcı ile çalışacaksanız, evinize yakın oturması da ayrıca önemli bir kriter olmalı. Örneğin, Ankara Etimesgut da ikamet eden ve çocuğuna bakıcı arayan bir ailenin, Ankara çocuk bakıcısı adayında da ailenin semtine yakın bir semtte oturması tercih sebebi olmalı.

Peki ya diğer kriterler neler olabilir ?

Referanslarını kontrol etmeli, üşenmeden tek tek aranmalıdır.
Bakıcı adayının ailesi ile tanışılmalı ve ziyaret edilmelidir.
Çocuğunuz ve elbette bakıcının güvenliği için evin odalarına kamera yerleştirmeli, ve bunu kabul etmeyen bakıcılara çocuklarınızı emanet etmeyiniz.
Bakıcı adayının, temiz, tertipli, kılık kıyafetine önem veren, güler yüzlü, ve sabırlı olmasına dikkat etmeliyiz.
Bakıcının herhangi bir tik veya psikolojik rahatsızlığı olmadığından emin olunuz.
Elbette; Çocuğunuz için doğru çocuk bakıcısını bulmak kolay değildir. Belirlediğimiz kriterler dışında, örneğin çocuk gelişimden mezun olmayan ama çocuk bakımı konusunda şirketler, kreşler ve çocuk bakım hizmeti veren danışmanlık şirketlerinde çalışmış ve olumlu referans verebilecek adayları da incelemenizde fayda var.